Az iskola 50 éves történetének rövid áttekintése
1960 körül – az akkor már néhány éve növekedő ben lévő városban – előtérbe került az igény, hogy az itt élő emberek helyben szerették volna gimnáziumban taníttatni gyermekeiket. Így 1962-ben – az ózdi József Attila Gimnázium kihelyezett tagozataként – létrejött a Ságvári Endre Gimnázium. Az iskola kezdetben Berentén működött, majd 1966-ban felavathatták a leendő városközpontban, akkor a falu és a város határán felépült új épületet.
Az új gimnázium 16 tantermes épületét néhány év alatt diákokkal népesítette be. Az iskola igazgatói: Zombory Sándor, Dudás József, Schág Dániel, Pogány Lajos, dr. Király Bálintné és Petróczi Gábor voltak. Az általános tagozatú osztályok mellett 1991-ig levelező tagozatos képzés folyt az intézményben. A kezdetekben a gimnázium szervezeti keretei között folyt az egészségügyi szakközépiskolai képzés, majd – 1976-ban új épületbe költözve – kivált az Egészségügyi Szakközépiskola, a jelenleg bezárás alatt álló Jókai Mór Gimnázium, Szakképző Iskola és Kollégium.
1992-ben elindítottuk a hatosztályos gimnáziumi oktatást, amely napjainkban is sikeres, és kiemelkedően eredményes oktatási formának számít. 1995-ben átszerveztük az oktatás rendszerét, és az angol emelt szintű osztályt kiegészítve emelt szintű német nyelvi csoportot indítottunk, valamint humán, reál osztályok indítását hirdettük meg, amelyek egy évtizedig működtek. 2009-ben – az öt évfolyamos nyelvi és hatosztályos képzés megtartása mellett – beindult a specifikációs osztályok képzése, amelyekben a négy évfolyamos képzésben részt vevő diákok matematika, történelem vagy informatika emelt szintű képzések közül választhatnak. A beiskolázott tanulók átlageredménye elérte a 4,8-et, a gimnázium összes diákjának tanulmányi átlaga pedig 4,1.