Tarjányi Orsolya, a Kazincbarcikai Kodály Zoltán Alapfokú Művészeti Iskola igazgató helyettese ajánlotta az érdeklődők figyelmébe 2015. február 6-án a Szalézi Szent Ferenc Gimnázium Gimi Galériájában az idén 50 éves fennállását ünneplő Művészeti Iskola gimis diákjainak műveit.
„ Kodályos Gimisek ”- a cím is sejteni engedi, hogy ebben az intézményben tanuló diákok alkotásai mutatkoznak be a Gimi Galériában.
- Balogh Gabriella 10. o. Tk/8
- Fodor Lívia 9.o. A/2
- Hegedűs Zsuzsa 12.o. Tk/8
- Oláh Marietta 10.o. A/4
- Orbán Máté 8.o. Tk/8
- Szabó Eszter 10.o. Tk/8
- Tamás Enikő 7.o. A/4
- Vállaji Bálint 8.o. Tk/7
Lalák Angelika, keramikus, művésztanár Kodályos gimisei ők.
A kiállítók ebből az alkalomból, bepillantást engednek abba az alkotói tevékenységbe, melyet tanítási óráikon túl, gimnazistaként vállaltak. Kodályos növendékek. Heti rendszerességgel vesznek részt a műhelyfoglalkozásokon, ahol élményszerűen ismernek meg egyre több alapanyagot, technikát. Jártasságot szereznek különböző művészeti területeken, ahol megismerik az adott művészeti ág műfaji sajátosságait. A grafika, festészet, kerámia, textil, bőr, és hagyományos kézműves tevékenységek mellett, a modern formatervezési feladatok is helyet kapnak foglalkozásaikon.
A funkcionáló tárgyak kitalálása nem egyszerű feladat, hiszen sok szempontnak kell megfelelnie a végső formának, de az alapanyagokat mindig a személyiségüknek megfelelően használják fel – nem csekély kísérletező kedvvel és bátorsággal. Ilyen az apró fapálcákból készített vár makett, vagy a figurális edények mindegyike. Az alkotások között van egy több részből korongozott, háromemeletes váza. Nem is gondoljuk egy-egy tárgy, míg elkészül, milyen megfeszített, de mégis örömteli perceket, órákat élnek át a diákok. Idő, várakozás, kitartás szükséges minden munkához.
A diákok a műhelymunka során, az igényes tárgyalkotás lehetőségét sajátítják el-a tervezéstől egészen a kivitelezésig.
A hagyományos formaalakítások mellett, találkozunk különleges megoldásokkal. Ékszerekkel, nemezelt párnákkal, érdekes formájú edényekkel, akvarellekkel, bőr övvel, fonott üveggel…
A ceruzarajzokat, nyomatokat, akvarelleket, tempera és akril festményeket, még képregényt is láthatunk, mivel szemléletmódjuk alakulásához hozzátartozik a folyamatszerűség felismerése.
A kiállító diákok eredményei:
2013. Győr- Országos Kerámiakészítő Versenyen
II. hely: Hegedűs Zsuzsa
2014. Győr- Országos Makett készítő Versenyen
Különdíj: Vállaji Bálint
Az évek óta tartó, kreatív alkotótevékenység gyümölcseit láthatjuk ma a nyolc fiatal alkotótól. Köszönjük tanáruknak: Lalák Angelikának, hogy diákjainknak sok szeretettel, türelemmel megadja az alkotás örömét, fejleszti tudásukat, ismeretüket, kreativitásukat.
Bukodiné Sólyom Ilona
[flagallery gid=225 name=”Gallery”]