V e r s e n y f e l h í v á s
A Szalézi Szent Ferenc Gimnázium harmincnegyedik
alkalommal hirdeti meg
a Nagy László Fizikaversenyt gimnazisták részére
A verseny időpontja: 2019. február 21-22. (csütörtök, péntek)
A verseny helye: Szalézi Szent Ferenc Gimnázium, Kazincbarcika
A versenyt a 10., 11. és 12. osztályos gimnazisták számára hirdetjük meg. A verseny csapatverseny, amelyen a nevező középiskolák évfolyamonként kétfős csapatokkal, azaz 3 x 2 fős iskolai csapattal vehetnek részt. A versenyre minden iskola nevezheti 9. osztályos diákjait, akik írásbeli és (az ott elért eredményüktől függően) gyakorlati fordulón vehetnek részt, de eredményük nem számít bele az iskolák közötti csapatversenybe.
A verseny témakörei:
10. évfolyam:
- a 9. évfolyam anyaga
- gáztörvények, hőkapacitás, fajhő
- halmazállapot-változások, hőtágulás, rugalmas alakváltozás
- felületi feszültség, folyadékok és gázok mechanikája
- mozgások leírása, hajítások, lendület és megmaradása, erő
11. évfolyam:
- a 9–10. évfolyam anyaga
- a rezgések és mechanikai hullámok, elektromágnes hullámok
- elektrosztatika, egyenáramok
12. évfolyam:
- a 9–10–11. évfolyam anyaga
- elektromágnesesség, geometriai és sugároptika
- atomfizikai ismeretek
9. évfolyam (az iskolák közötti versenyen kívül fakultatív részvétellel, egyéni értékeléssel):
- egyenletes és változó mozgás, tökéletesen rugalmas ütközés
- testek egyensúlya
- felhajtóerő, úszás
- ellenállások soros kapcsolása, áram munkája és teljesítménye
- optikai képalkotás
A verseny célja a tanulók problémamegoldó készségének fejlesztése, a fizika minél tágabb szakterületeinek a versenybe való bevonása, valamint konzultációs lehetőség biztosítása a középiskolai fizikatanárok részére.
A verseny lebonyolítása a következő:
Az első napon 10.20-kor ünnepélyes megnyitó. Ezután a versenyzők (9-12. osztály) 20 perces írásbeli tesztet töltenek ki, amely 15-20 kiegészítendő, esetleg néhány szóban megválaszolandó kérdést tartalmazó, az elméleti tudás színvonalát felmérő kérdéssorból áll. A teszt megírását követi a kétórás írásbeli feladatsor megoldása, amelyhez függvénytáblázat és zsebszámológép használható. A csapatok teljesítményét évfolyamonként (10-12. osztály) a csapattagok egyéni írásbeli és teszt-pontszámainak összege adja.
Az első nap délutánján az írásbeli fordulón legeredményesebben szereplő 9. osztályos részvevők számára gyakorlati mérési feladatot adunk, amelyet önálló kísérletezéssel, megfigyeléssel kell megoldaniuk, megmérniük, értékelniük. A 9. osztályosok csapatversenyen kívüli eredményét az elméleti és gyakorlati forduló pontszámának összege adja.
A második napon 8.00 órától a 10-12. évfolyam legjobb négy-négy csapata szóbeli – gyakorlati fordulón vesz részt. Az első fordulóban a csapatnak egy bemutatott kísérlet értelmezését kell elvégezni néhány perces gondolkodási idő után.
A második fordulóban a csapatok egy önállóan elvégzendő mérési feladatot kapnak, melynek megoldásához 20-30 perc áll rendelkezésükre. A munkáról és eredményéről, annak kiértékeléséről 3-5 percben számolhatnak be a tanulók.
A verseny csapatok és iskolák között folyik. Évfolyamonként az első három helyezett csapatot díjazzuk. A legjobb iskola vándorserleget kap, amelyet három alkalommal való elnyerés után végleg megszerez.
Ha a nevező gimnázium nem kívánja a 10-12. évfolyam minden csapatát indítani, akkor is részt vehet a versenyben, de teljesítménye az összetett eredménybe nem számít bele.
A verseny költségei: szállás, étkezési költségek és 2.000 Ft/fő nevezési díj.
Tisztelettel várjuk csapatuk nevezését, a jelentkezési lapot mellékeljük!
Letölthető : jelentkezési lap
Jelentkezési határidő: 2019. február 11.
Kazincbarcika, 2018. november 12.
Petróczi Gábor s.k.
igazgató