Április 11-én – József Attila születésének délelőttjén – immár évtizedek óta verses megemlékezést tartanak a gimnázium diákjai számára az iskola udvarán. Ebben az évben rendkívüli műsort hallgattak meg a gimnázium diákjai és tanárai. Egyrészt azért, mert a rendezvényt az iskolaudvar felújítása miatt – kiszorulva az épület által körülölelt térségből – az iskolakert távolabbi parkos részben kellett lebonyolítani. De rendkívüli volt a Balogh Edina tanárnő által rendezett költészetnapi megemlékezés tartalma is, mert az a magyar költők paródiájaként készült versekre alapozott.
A műsorban így meghallgattuk Arany Jánosnak a Szózat-paródiáját, de sor került a Petőfi Nemzeti dalának, az „Egy gondolat bánt egemet” c. versének, vagy Nagy László „Ki viszi át a szerelmet” c. verseinek parodizálására. A legnagyobb sikert talán Lackfi János költő Weöres-átdolgozásai aratták, amelyek a „Rongyszőnyeg” ciklus gyermekverseire, a „Csiribiri” és a „Paripám csodaszép pejkó” remekekre íródtak szintén remekbe szabottan. Az olvasók bizonyára fel fogják ismerni, melyik művek átdolgozásáról van szó:
„Parabola, parabola antenna, nézzünk tévét éppen ma! Parabola, parabola, futballmeccs, lassított gól, sípcsont reccs!” |
„Bicajom Shimano, nem más, mutatom, ki a jó bringás. Farolok tekerek, pörgök, lesik a nyavalyás törpök.” |
A verseket a 9.E hatosztályos osztály diákjai adták elő, dicséretükre szólva, hiszen a versek nagy részét könyv nélkül, nagyszerű hanglejtéssel és gesztusokkal kísérték. Nagyszerű nagyszünet nagyszerű műsor… Mi kell még több? Végezetül Varró Dani zseniális ifjú költőnk soraival (Esengés symposion előtti este a Múzsához…) könyörögtek a házi feladat sikeres megírásáért eképpen:
„Jöjj esteli Múzsa és írni segíts,
nem jön ceruzámra se óda, se bordal.
Ó, kérlek, egy házit a gépre repíts,
Nem baj, ha a mű kevesebb, mint egy oldal!”
Petróczi Gábor
igazgató
[flagallery gid=177 name=”Gallery”]