2015.április 9-énnyílt Páhy Csabáné vertcsipke kiállítása a gimnázium Gimi Galériájában. A megnyitó szokatlanul zajlott. Máthéné Kacsinkó Katalin igazgató helyettes asszony köszöntője és a kamarakórus tavaszi dalai után Vég Enikő röviden beszélt első tanítványáról, Páhy Csabánéról, majd meglepetésként felkérte az érdeklődő vendégek tömegéből saját csipke oktatóját, a sokak által ismert Neszádeliné Kállai Máriát, csipkeverő, viseletkészítő népi iparművészt, a Népművészet Mesterét, pedagógust, aki a csipkék egyik elismerten legnagyobb szakértője. Marika kedves lényén keresztül betekintést nyerhettünk a csipkekészítés rejtelmeibe és történetébe. Majd alkotónk Páhy Csabáné felkérésre gyakorlatban is bemutatta, hogyan készülnek a vertcsipkék, az érdeklődők nagy örömére. Igazgató helyettes asszony ezután köszöntötte virágcsokorral az alkotót.
Páhy Csabáné Demeter Anna Mária, mint szülő már ismerős volt gimnáziumunkban, hiszen Nikolett nevű leánya nálunk érettségizett. Ma már a Miskolci Egyetemen tanul Gépészmérnöki karon. De hamarosan kisebbik gyermeke is nálunk fog tanulni.
Páhyné Marika bánhorváti lakos, dísznövénykertész-virágkötő szakon végzett, majd érettségizett. Gyermekei születése után ismerkedett meg a vertcsipke készítésének rejtelmeivel. A bánhorváti Művelődés házban Vég Enikő segítségével tanulta meg az alapokat.
„Szabadidőmben, munka után, mindig szívesen ülök a csipkepárna mellé. Mindig kikapcsol és megnyugtat a napi rohanás után.”- mondta magáról Páhyné Marika. Bánhorvátiban több alkalommal voltak már kiállítva munkái a helyi kézműves csoporttal közösen, de ez az első önálló kiállítása.
“Van még mit tanulnom a vertcsipke készítéséről, de mindig örömmel tölt el, mikor egy-egy darabot befejezek.”- mondta.
Kívánjuk, hogy készítsen és később tervezzen is nagyon sok csipkecsodát maga és mások örömére!
[flagallery gid=234 name=”Gallery”]
Bukodiné Sólyom Ilona