2015. május 16-án, szombaton, a Város és Faluvédők Szövetségének „Fiatalok az épített és természeti környezet védelméért” elnevezésű kiállítás megnyitó-, és díjátadó ünnepségén elismerésre méltóan szép eredményt értek el diákjaink Szalézi Szent Ferenc Gimnázium képviseletében.
A díjátadó – a múzeum igazgatóságának jóvoltából – a Budapesti Történeti Múzeumban került megrendezésre. Dr. Farbaky Péter főigazgató úr köszöntője után Benkőné Kiss Zsuzsa a Miniszterelnökség Parlamenti Államtitkárságának főosztályvezetője, valamint Ráday Mihály a Hungaria Nostra elnöke nyitották meg a kiállítást.
Megnyitójukban kiemelték a nagyszámú és igen magas szintű pályaművek részvételét, azt, hogy mennyire fontos a fiatalok tevékenysége környezetünk megóvásában, védelmében. A szövetség által életre hívott “Fiatalok az épített és természeti környezet védelméért” pályázat 2015. április 20-án ICOMOS díjat kapott. Az ICOMOS az UNESCO műemlékvédelmi világszervezete, a párizsi székhelyű Világörökség Bizottság állandó műemlékvédelmi szakértő intézménye. Az 1965-ben létrehozott civil szakmai szervezet meghatározó a világ műemlékvédelmében. Az itt kidolgozott irányelveket a legtöbb ország átülteti saját műemlékvédelmi gyakorlatába. Ez a díj méltó elismerése a törekvésnek, annak, hogy a magyar műemlékvédelem is elfoglalhassa a hazai kultúrában az őt megillető helyet. Ennek érdekében az ismeretterjesztés, a szakértés, a publikációk, a megfelelő állásfoglalások kialakítása egyre nagyobb szerepet kell, hogy kapjanak az ifjúság körében.
Az ország különböző pontjaiból érkező fiatalok, amellett hogy átvehették az elismeréseket és az ajándékokat, ingyenesen megtekinthették a múzeum kiállításait, melyek lebilincselő részletességgel mutatták be fővárosunk történelmét a kezdetektől Mátyás királyon át, egészen a második világháború pusztításáig.
Idén több mint kétezer pályázat érkezett –még külföldről is. Évfolyamonként és kategóriánként díjaztak.
Iskolánk az alábbi helyezéseket érte el képzőművészeti kategóriában:
II. helyezett lett Balla Patrícia, „Aggteleki cseppkőbarlang” c. munkájával (vízfesték),
III. díjban részesült Várady Gergely Zsolt (Radostyán látképe-vízfesték), Fehér Kíra (Szülőfalum, Szuhogy- vízfesték) és Tamók Gábor (Őszi táj – vízfesték)
Különdíjjal jutalmazták a következő tanulókat;
Nagy Írisz (Szilvásvárad, Fátyol vízesés – tempera), Ladányi Réka (Az áradó Sajó – tempera) és Sipos Miriam Anna (A kis rókalepke – tempera)
Az írásos dolgozatok eredményeit külön jelentették be, itt is remek eredményekkel büszkélkedhetünk.
Ferenczi Orsolya: A martonyi kolostorrom titkai (12éves/ 7. osztályos) I. díj
Kondás Viktor: A fáji Fáy kastély (14 éves/8. osztályos) I. díj
Barta Tamás: A kurityáni klastrom (16 éves/ 9. nyelvi tagozat) I. díj
Balogh Gabriella: Ki volt Harhai Emil? Az életre kelt emlékkártya (16 éves/10. oszt.) II. díj
Hajdú Bernadett: Egy segélykérő kastély Bánrévéről (14éves/9. osztályos) III. díj
Hegedűs Edit: A sajókazinci református templom (17éves/ 11. osztályos) III. díj
Mindannyiunknak Bukodiné Sólyom Ilona volt a felkészítő tanára. A díjak főként értékes könyvek voltak, a fődíjasok pedig Zircen egy érdekes értékmegőrző munkában vehetnek részt nyáron a VFSZ (Város-és Faluvédők Szövetsége) által szervezett Országos Ifjúsági Örökségvédő Táborban. A díjátadót követően a rendezvény szervezői szendvicsekkel, süteményekkel és üdítőkkel vendégelték meg a résztvevőket, a hátralevő időben pedig lehetőségünk nyílt alaposabban megtekinteni a már említett tárlatot és a budai várat. Mindenki remekül érezte magát, többen már a jövő évi pályamunkájukat tervezgették a hazafelé vezető úton.
Barta Tamás (9.D)