2017. december 8-án a Szalézi Szent Ferenc Gimnázium két tanulójának és egy tanárának lehetősége nyílt részt venni a Magyar Tudományos Akadémia és a Budapesti Műszaki Egyetem által közösen szervezett, immár hatodik alkalommal megrendezésre kerülő „Az ember alkotta anyag – a XXI. század anyaga” című előadás-sorozaton.
Iskolánkból a tanárokat Szilágyi Anikó tanárnő, a diákokat Kosiczki Árpád (11. A) és Polonkai Ádám (12. A) képviselték. A rendezvény központi témája az Ipar 4.0; a digitalizáció, az automatizálás és a robotizáció voltak. A rendezvény célja idén is továbbtanulás előtt álló középiskolás diákok magyar műanyagiparral, annak fejlődési irányaival és társadalomban betöltött szerepével való megismertetése volt.
A Műanyag-nap keretein belül négy, a műanyagiparhoz szorosan kapcsolódó, mégis szerteágazó témájú, fiatalok számára is közérthető rövid előadást hallgathattunk meg, úgymint: Az okos eszközök és az internet, Ember-robot kapcsolat, Önvezető autók, illetve A műanyag termékek gyártása a prototípustól a késztermékig. Az előadások alatt a hallgatóságnak több kérdésre is szavazással kellett választ adnia, ami interaktívvá és lebilincselővé varázsolta azokat. Az előadás-sorozaton kívül lehetőségünk nyílt különböző high-tech termékek megtekintésére és kipróbálására is: láttunk apróbb robotokat, virtuális valóság-szemüvegeket és háromdimenziós nyomtatókat is.
Személy szerint óriási megtiszteltetésnek tartom, hogy a Szalézi Szent Ferenc Gimnázium közreműködésével nemcsak eljuthattam a magyar tudományos élet majd’ kétszáz éves központjába, de azt egy ilyen kiemelkedően magas színvonalú rendezvény keretein belül tehettem meg.
Polonkai Ádám 12. A