2018. március 14. „Motiváció – élménypedagógia – tudomány – művészet – tantárgyi koncentráció a manézsban.”
Iskolánk 51 tanulója utazott Budapestre, hogy részt vegyen a természettudományos tárgyakat és a cirkuszművészetet népszerűsítő órán. Az itt tárgyalt jelenségeket a 2018 januárjában Monte Carloban Arany Bohóc díjjal kitüntetett ifj. Richter József által vezetett Magyar Nemzeti Cirkusz művészei mutatták be, a magyarázatokat pedig a szombathelyi Kanizsai Dorottya Gimnázium két tanárnője (Kovacsics Bernadett és Sinkó Andrea) adta. Ez a cirkuszba kihelyezett formabontó óra igazi élménypedagógia, hiszen közvetlenül összeköti az élményt a tanulással.
Harnócz András szalézis diák: „A cirkuszi műsor mellett megérthettük az egyes mutatványok fizikai, kémiai és biológiai hátterét. A produkciókat ide illő irodalmi idézetek kötötték össze. Halhattunk rímhányó Romhányit és Karinthy műveiből is részleteket. Már maga az első mutatvány is lélegzetelállító volt, amit a kolumbiai magas drót csoport (Gerling csoport) mutatott be, ami egy igen életveszélyes produkció volt, biztonsági kötél és védőháló nélkül. Általuk megismerhettük a tömegpont dinamikáját valamint a stresszt is. Tytojo, a zsonglőr a Magyar Nemzeti Cirkusz első japán fellépője. Az ő segítségével megismerhettük az alkohol hatását szervezetünkre illetve a gravitáció jelentőségét. A Casselly család mindenki számára meglepő és lélegzetelállító produkciót adott elő az elefántokkal. Végezetül pedig őket követte a már sokunk által várt Richter csoport, akikre nyugodtan mondhatjuk, hogy Magyarország büszkeségei. Lenyűgöző állatseregletet, lovas akrobata produkciót mutattak be, mely segítségével közelebbről megismerkedhettünk a körmozgással valamint a Newton törvényekkel. Mindenkinek nagyon tetszett a műsor és máskor is szívesen vennénk részt ilyen rendezvényen. Köszönjük a szervezést Budai Tímea tanárnőnek.”
A szerencsésebb diákok kipróbálhatták a bemutatott eszközöket, egyensúlyoztak a bohócfigurákkal, próbálták a nehezék nélküli papagájt is egy ujjon megtartani és egyensúlyozhattak a mozgó lovakon… Számos példa mutatja, hogy a cirkusszal nem csak szórakoztatni, hanem tanítani is lehet!
Egy korábbi cirkuszpedagógiai óra rövid összefoglalója:
https://www.youtube.com/watch?v=ARxTWT0BXLk
A cirkusz műsorának rövid előzetese: https://www.youtube.com/watch?v=gCWBqydTPV8
Budai Tímea
[flagallery gid=364 name=”Gallery”]