2018. szeptember 25-én Sin Gergő, a művész fia nyitotta meg Sin István festményeiből készült kiállítást a Gimi Galériában. (Plachy László, a Green Plan Kft ügyvezetője, a művész jó barátja, aki a meghívón szerepelt, útakadály miatt késve érkezett meg.)
Sin István munkáscsaládból származik. Bátyja, aki a fővárosban tűzoltóként helyezkedett el, keltette fel érdeklődését a rajzolás iránt. Az indiános könyvek illusztrációi hatottak akkor még rá. Imádott csatajeleneteket, fegyvereket rajzolni, ami osztálytársai tetszését elnyerte, de rajztanára, László Erzsébet nem helyeselte témáit a valamikori Dimitrov Általános Iskolában. Majd gépszerelő lakatosnak tanult, ahol a szakrajz lett a kedvenc tantárgya, amit Kravjánszki Imre tanár úr tanított. 1983-tól a Távhőnél dolgozott bevonulásáig. Több extrémsportot kipróbált az akkori MHSZ-nél: búvárkodás, ejtőernyőzés stb. Ennek köszönhetően Szolnokon az MN. 3100. sz. felderítő zászlóaljba került másfél évre. Ott is sokszor rajzolt, ő készítette a büfé és a rendezvények plakátjait. Leszerelése után Németországban magas építkezéseken helyezkedett el. 1991-ben, fia születése után tűzoltó lett Kazincbarcikán. Nyugdíjazásáig ott dolgozott.
„2007-ben ismerkedtem meg életem párjával, múzsámmal, Hódosi Katalinnal, kinek biztatására kezdtem el komolyabban foglalkozni a festészettel. Első képeim egyike a hejcei repülőgép-szerencsétlenség helyszínét örökíti meg, ahová tűzoltóként elsők között érkeztünk, a gép fekete dobozát én vágtam ki. Több festményem is kapcsolódik a tűzhöz, a tűzoltómunkához. Németországban, Hollandiában, Svájcban, Belgiumban többször megfordultam, ott tartózkodásom alatt hatással voltak rám a helyi művészek munkái.”-mesélte a művész.
„Vászonra festek olajjal, akrillal vagy vegyes technikával. A képeim többnyire keret nélküliek, ezzel hangsúlyozom a mondanivaló, a hatás vásznon túlnyúló térbeliségét. Szeretek a színekkel hangsúlyosan dolgozni, témáim változatosak: merítek az átélt élményeimből, a természet és a misztikum kapcsolatából. Virágmintákat szívesen festek vászonra és faragok fába.”- vallotta magáról Sin István.
Festményeire jellemző az erőteljes színvilág. Képei felkeltik a figyelmet, elgondolkodásra serkentenek. Sokféle téma megjelenik nála. Sok képén érzékelhető a tűz, a tűz színei, a melegség. Másokon a hideg kék világa monokróm, vagy apró melegszínnel kontrasztot létrehozva. Képein a lendület, a mozgalmasság is sokszor megjelenik.
Örülünk, hogy megismerhettük munkásságát. További ihletet, sok elgondolkodtató festményt alkosson még a művészetkedvelők örömére!
Bukodiné Sólyom Ilona
[flagallery gid=379 name=”Gallery”]