Tájékoztatás az előrehozott érettségikkel kapcsolatban
2019 decemberében több ponton is módosították az előrehozott érettségi szabályait. Ezek közül az első, és legfontosabb, hogy ismét lehet az őszi időszakban előrehozott érettségi vizsgát tenni. (2012 és 2019 között erre csak a májusi vizsgaidőszakban volt lehetőség, ősszel csak ismétlő, javító, pótló és szintemelő vizsgákat tehettek a diákok).
Bővült az előrehozott érettségin letehető tantárgyak köre is: korábban csak idegen nyelvből és informatikából lehetett a végzés előtti egy vagy két évvel korábban vizsgázni. Az új jogszabály lehetővé teszi, hogy minden olyan tantárgyból, amely a helyi tanterv szerint a végzés előtti évben/években befejeződik, tehető előrehozott érettségi: vagyis nálunk a 2020/21. tanévben
- a 11. évfolyamos diákok földrajz, informatika és ének-zene tantárgyakból,
- a 12. évfolyamos diákok földrajz, fizika, kémia, informatika és ének-zene tantárgyakból,
is jelentkezhetnek az október-novemberi érettségikre.
Az továbbra is érvényben maradt, hogy ha az előrehozott érettségi sikertelen, csak a rendes érettségi időszak alatt lehet javítóvizsgát tenni.
(Jogszabályi hivatkozás: 100/1997. (VI.13.) Korm. rendelet 9. §. (3). a-b pontok)
Miért jó az előrehozott vizsga?
- mert egy tárgyból már érvényes érettségivel rendelkezel, aminek az eredményével tisztában vagy;
- mert szintemelő vizsgát lehet tenni a következő vizsgaidőszakban, így a biztos eredmény mellé egy emelt szintű vizsgád is lesz;
- mert nem egy lapra kell tenni mindent, jobban lehet az eredmények ismeretében sakkozni a pontszámokkal;
- mert egy vizsga ki van pipálva, kevesebb vizsgaeseményen kell túlesni a rendes érettségi vizsgán.
Mi szükséges az előrehozott vizsgához?
- Az adott tantárgyból teljesítened kell a helyi tantervben meghatározott követelményeket. Ha ez olyan tárgy, amiből már a helyi tantervben nem lesz több órád ÉS rendelkezel elégtelentől különböző eredménnyel a korábbi években, akkor ez ügyben semmit nem kell tenni. Ha még továbbra is tanulni kellene a tanterv alapján a tárgyat, akkor a hátralévő évekből külön-külön osztályozó vizsgán kell bizonyítani, hogy a fejedben az adott év tananyaga már ott van.
- Ki kell tölteni, alá kell írni (18 év alattiaknak a szülőnek is) a jelentkezési lapot, amelyet az iskolában kapsz meg szeptember első hetében, és le is kell adni legkésőbb szeptember 4-ig a vizsga jegyzőjének.
- Ha osztályozó vizsgára kell menned, arra külön jelentkezni kell egy formanyomtatványon, és részt kell venni az osztályozón, amelyen sikeresen kell szerepelni. A jelentkezési lap leadási határideje: 2020. július 15. A formanyomtatvány innen letölthető vagy az iskola ügyeleti idejében (szerdánként 8.00 és 12. 00 között)
- A sikeres vizsga érdekében sokat kell tanulni (akár a nyári szünet egy részét is feláldozva), érdemes kitölteni a korábbi érettségi írásbeli feladatokat.
Osztályozóvizsga
Osztályozóvizsgát – ha már a többi tárgyból van zárójegyed – csak idegennyelvből kell tenni.
Az őszi vizsgaidőszakra jelentkezők számára az időpontja:
írásbeli: 2020. augusztus 27.
szóbeli: 2020. augusztus 31.
Az osztályozó vizsga tartalma: Az eredetileg 2020. áprilisában kiírtak szerint, de csak a 12. évfolyam anyagából.
„A vizsgára jelentkeznetek nem kell félnetek ha mindenki benne van én nem ellenzem.”
Kellemes nyaralást és jó felkészülést kívánok!
Balla Árpád
igazgató